Wakacje kredytowe

Contact Us

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe

Sejm w dniu wczorajszym przegłosował projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Politycy chcąc uchronić kredytobiorców przed wzrostem rat kredytów opracowują szereg działań w tym nowy wskaźnik referencyjny zamiast WIBORu, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców oraz Wakacje Kredytowe. Odrzucono poprawki dotyczące likwidacji tzw. Podatku Belki. Choć ustawa trafi aktualnie do Senatu i może tam być zmieniania, oraz do końca procesu legislacyjnego jeszcze chwila to chcemy Wam przekazać co wiadomo na ten moment odnośnie wspomnianych Wakacji Kredytowych.

Jak mają działać Wakacje Kredytowe

Ustawa rządowa zakłada powszechne wakacje kredytowe po dwa miesiące w III i IV kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Co oznacza, że kredytobiorca może nie płacić aż ośmiu rat kredytu hipotecznego, czterech jeszcze w 2022r. oraz czterech w 2023r niezależnie czy wziął kredyt na oprocentowanie stałe czy zmienne. Raty te zostaną przesunięte na koniec harmonogramu powodując wydłużenie umowy kredytowej. Banki nie mogą w żaden sposób zwiększyć z tego tytułu kosztów kredytu.

Kto może skorzystać z Wakacji Kredytowych

Zgodnie z ustawą z wakacji kredytowych może skorzystać każdy posiadający kredyt hipoteczny w walucie PLN, zaciągnięty do „zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych” kredytobiorcy. Oznacza to, iż kredyty udzielone na mieszkania pod wynajem, nie będą mogły otrzymać takiego wsparcia. Wakacji kredytowych nie otrzymamy również, na kilka kredytów zaciągniętych w jednym banku. W ustawie widnieje informacja o tym, iż w jednej instytucji finansowej będzie można złożyć jeden wniosek na jeden kredyt hipoteczny. Jeśli natomiast mamy dwa kredyty hipoteczne w dwóch różnych Bankach i oba zaspokajają nasze potrzeby mieszkaniowe, to możemy złożyć dwa wnioski o Wakacje Kredytowe.

Dla kogo Wakacje Kredytowe

Oczywiście z wakacji kredytowych skorzystają osoby, które mają aktualnie problem ze spłatą wysokich rat kredytów, ale czy tylko oni? Jeśli prawie każdy kredytobiorca będzie mógł z nich skorzystać, to pojawiają się pomysły jak na tym zarobić. Głównym pomysłem jest skorzystanie z wakacji i jednocześnie wysokością całej raty kapitałowo-odsetkowej nadpłacanie kredytu skracając okres, bądź zmniejszając wysokość raty. Bank nie doliczy dodatkowych opłat więc ryzyko jakie tu wtedy ponosimy to oprocentowanie kredytu w okresie doliczonym przez wakacje kredytowe, o ile nie spłacimy kredytu wcześniej. Dodatkowo inflacja działa na naszą korzyść – raty zapłacone za kilka, kilkanaście lat będą miały realnie niższą wartość niż te zapłacone teraz.

Ryzyka związane z programem

Banki apelują o zaostrzenie przyznawania wakacji kredytowych, gdyż szacuje się, że koszt tego programu może wynieść między 20 a 30 mld PLN. Oznaczać to może wzrost kosztów nowych produktów hipotecznych chęcią odbicia sobie strat na wakacjach kredytowych. Niektóre banki mogą wycofać się z oferty kredytów hipotecznych, bądź udzielać je tylko swoim klientom, jak zrobił to od 1 czerwca bank BNP Paribas. Dodatkowo w pandemii również mieliśmy możliwość zawieszenia rat, lecz każdy kto z nich skorzystał widniał w BIKu, jakby rat nie spłacał, jednocześnie nie mógł uzyskać nowego finansowania.

Ostatecznie czy warto będzie skorzystać z Wakacji Kredytowych będzie wiadomo po zakończeniu procesu legislacyjnego i wejściu w życie ustawy. Jako doradcy służymy pomocą przy wszystkich podejmowanych działaniach przy Państwa kredytach. Będziemy Państwa informować o aktualnościach związanych z Wakacjami Kredytowymi. Zapraszamy do sekcji kredyty hipoteczne.

Zapraszamy do naszego biura w Siedlcach

Share this post?