#naStart – poznaliśmy nowy projekt ustawy

Contact Us
#naStart

#naStart – poznaliśmy nowy projekt ustawy

Powstał projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że 8 kwietnia trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Choć w toku prac parlamentarnych może on ulec istotnym zmianom, my postaramy się omówić aktualny stan projektu.

Jakie cele będzie można skredytować w ramach programu?

W ramach programu Mieszkanie na Start będzie możliwość zakupu mieszkania, domu, budowy domu oraz uzyskania środków na wkład mieszkaniowy w spółdzielni lub partycypację w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS). Środki trzeba przeznaczyć na zakup pierwszej nieruchomości. Zakup drugiej nieruchomości jest możliwy jedynie w sytuacji, gdy w gospodarstwie domowym mamy minimum trójkę dzieci.

Kto może się starać o mieszkanie #naStart?

O kredyt w programie Mieszkanie na Start będą mogły się starać single poniżej 35 roku życia, osoby żyjące w nieformalnych związkach oraz małżeństwa zarówno z dziećmi jak i bez nich. Istnieją jednak ograniczenia dochodowe związane z możliwością skorzystania z dopłat:

 • 7 tys. zł netto miesięcznie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
 • 13 tys. zł netto miesięcznie dla  dwuosobowego gospodarstwa domowego,
 • 16 tys. zł netto miesięcznie dla trzyosobowego  gospodarstwa domowego,
 • 19,5 tys. zł netto miesięcznie dla czteroosobowego albo większego gospodarstwa domowego ,
 • 23 tys. zł netto miesięcznie dla pięcioosobowego albo większego gospodarstwa domowego.

W przypadku przekroczenia powyższych limitów, za każdą złotówkę powyżej, dopłata będzie pomniejszana o 50 groszy w przypadku singli i 25 groszy dla gospodarstw 2 osobowych bądź większych.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – oprocentowanie

Program mieszkanie #naStart polega na dopłatach od Państwa, które mają obniżać raty kredytowe w taki sposób, by oprocentowanie kredytu hipotecznego wyniosło od 0 do 1,5%. Wysokość dopłat i oprocentowania kredytu #naStart zależą od liczby członków gospodarstwa domowego:

 • 1,5% w przypadku, gdy w skład gospodarstwa domowego nie wchodzi żadne dziecko.
 • 1% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi jedno dziecko.
 • 0,5% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi dwoje dzieci.
 • 0% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi troje albo więcej dzieci i większego gospodarstwa domowego oraz w przypadku kredytów udzielanych jako kredyt konsumencki na pokrycie kosztów partycypacji w SIM/TBS albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

Mieszkanie #naStart – limity kwotowe

W nowym programie nie ma limitów kwoty kredytu, zamiast tego rząd wprowadza limity dopłat do określonej kwoty:

 • 200 tys. zł dla gospodarstwa 1-osobowego,
 • 400 tys. zł dla gospodarstwa 2-osobowego,
 • 450 tys. zł dla gospodarstwa 3-osobowego,
 • 500 tys. zł dla gospodarstwa 4-osobowego,
 • 600 tys. zł dla gospodarstwa 5-osobowego i o 100 tys. większą za każdą kolejną osobę

Oznacza to, że rodzina 4 osobowa starająca się o kredyt na 800 000 PLN na budowę domu, będzie mogła otrzymać dopłaty do 500 000 PLN. Pozostałe 300 000 PLN będzie miała oprocentowane na normalnych warunkach. Powyższe limity kapitału kredytu mogą być podwyższone o maksymalnie 20% jeśli zakupiona nieruchomość zlokalizowana będzie w jednym z największych miast w Polsce.

Limity powierzchni w programie #naStart

W przypadku kryterium powierzchniowego w kredycie mieszkaniowym #naStart, ograniczenie dotyczyć będzie wyłącznie kredytów hipotecznych przeznaczonych na zakup mieszkania, domu jednorodzinnego lub udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Nie będzie ono stosowane do kredytów na budowę domu ani do kredytów konsumenckich.

Dla jednoosobowego gospodarstwa domowego ustalono limit powierzchni na 50 m2, z możliwością zwiększenia o 25 m2 za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym. W przypadku zakupu mieszkania o większej powierzchni niż ustalony limit, dopłata będzie pomniejszana o 50 zł za każdy dodatkowy metr kwadratowy. Celem tego przepisu jest umożliwienie zakupu mieszkania jedynie w rozmiarze odpowiadającym rzeczywistym potrzebom mieszkaniowym danego gospodarstwa domowego.

Inne istotne zmiany względem Bezpiecznego Kredytu 2%:

Kredyt mieszkaniowy #naStart różni się względem Bezpiecznego Kredytu 2% stąd wielu klientów którzy nie mogli skorzystać w Kredytu 2% będą mogli otrzymać kredytowanie nawet na 0%. Najbardziej istotne zamiany odtyczą osób które:

 • sprzedały nieruchomość mieszkalną, którą odziedziczyły lub otrzymały w darowiźnie, mogą teraz ubiegać się o kredyt „Mieszkanie na Start”, jeśli udział w tej nieruchomości przekraczał 50%;
 • posiadają nieruchomość, w stosunku do którego wydano decyzję o nakazie rozbiórki i uporządkowania terenu, mogą ubiegać się o kredyt „Mieszkanie na Start”, jeśli terminy rozbiórki i porządkowania nie minęły;
 • przeniosły umowę kredytową na byłego partnera (dotyczy to tylko umowy, a nie własności mieszkania), mogą teraz ubiegać się o kredyt „Mieszkanie na Start”.

 

Warto podkreślić, że jest to projekt ustawy Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Dokładne warunki kredytu mieszaniowego #naStart poznamy przed pierwszym czytaniem w sejmie. Aktualnie zgodnie z założeniem ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana, program bedzie szeroko konsultowany.

Dziękujemy naszym dotychczasowym klientom za zaufanie jakim nas obdarzyli aktywnie uczestnicząc w poprzednich programach takich jak Bezpieczny Kredyt 2%, Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, Mieszkanie Dla Młodych i Rodzina na Swoim za naszym pośrednictwem zarówno w Siedlcach, jak również w całym kraju.

Zapraszamy po więcej informacji do naszego biura w Siedlcach przy ul. Jana Kilińskiego 28 oraz na naszą stronę internetową novofinance.pl gdzie w zakładce kredyty hipoteczne oraz blog znajdą Państwo wiele ciekawych informacji.

Chcesz udostępnić ten wpis?