Mieszkanie na Start – Kredyt na 0% zamiast Bezpiecznego Kredytu 2%

Contact Us
Mieszkanie na Start

Mieszkanie na Start – Kredyt na 0% zamiast Bezpiecznego Kredytu 2%

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że w drugiej połowie 2024 roku planuje wprowadzić program preferencyjnego kredytu Mieszkanie na Start. Nowy program zastąpi popularny Bezpieczny kredyt 2%, a oprocentowanie ma wynosić od 0% do 1,5%. W Budżecie Państwa przewidziano na niego 500 mln PLN i jest zaplanowany  do końca 2025r. Poniżej przedstawiamy wstępne założenia programu.

Jakie cele będzie można skredytować w ramach programu?

W ramach programu Mieszkanie na Start będzie możliwość zakupu mieszkania, domu, budowy domu oraz uzyskania środków na wkład mieszkaniowy w spółdzielni lub partycypację w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS). Środki muszą być przeznaczone na zakup pierwszej nieruchomości. Zakup drugiej nieruchomości jest możliwy jedynie w sytuacji, gdy w gospodarstwie domowym mamy minimum trójkę dzieci.

Kto może się starać o Mieszkanie na Start?

O kredyt w programie Mieszkanie na Start będą mogły się starać single poniżej 35 roku życia, osoby żyjące w nieformalnych związkach oraz małżeństwa zarówno z dziećmi jak i bez nich. Istnieją jednak ograniczenia dochodowe związane z możliwością skorzystania z dopłat:

 • 10 tys. zł brutto miesięcznie dla gospodarstwa 1-osobowego.
 • 18 tys. zł brutto miesięcznie dla 2-osobowego.
 • 23 tys. zł brutto miesięcznie dla 3-osobowego.
 • 28 tys. zł brutto miesięcznie dla 4-osobowego.
 • 33 tys. zł brutto miesięcznie dla 5-osobowego i większych.

W przypadku przekroczenia powyższych limitów, za każdą złotówkę powyżej, dopłata będzie pomniejszana o 50 groszy w przypadku singli i 25 groszy dla gospodarstw 2 osobowych bądź większych.

Mieszkanie na Start – oprocentowanie

Program Mieszkanie na Start polega na dopłatach od Państwa, które mają obowiązywać przez 10 lat i obniżać raty kredytowe w taki sposób, by oprocentowanie kredytu hipotecznego wyniosło od 0 do 1,5%. Wysokość dopłat i oprocentowania kredytu Na Start zależą od liczby członków gospodarstwa domowego:

 • 1,5% dla gospodarstw 1-osobowych i 2-osobowych.
 • 1% dla gospodarstw 3-osobowych.
 • 0,5% dla gospodarstw 4-osobowych.
 • 0% dla gospodarstw 5-osobowych i większych.

 

Mieszkanie na Start – limity

W nowym programie nie ma limitów kwoty kredytu, zamiast tego rząd wprowadza limity dopłat do określonej kwoty:

 • 200 tys. zł dla gospodarstwa 1-osobowego,
 • 400 tys. zł dla gospodarstwa 2-osobowego,
 • 450 tys. zł dla gospodarstwa 3-osobowego,
 • 500 tys. zł dla gospodarstwa 4-osobowego,
 • 600 tys. zł dla gospodarstwa 5-osobowego i o 100 tys. większą za każdą kolejną osobę

Oznacza to, że rodzina 4 osobowa starająca się o kredyt na 800 000 PLN na budowę domu, będzie mogła otrzymać dopłaty do 500 000 PLN. Pozostałe 300 000 PLN będzie miała oprocentowane na normalnych warunkach. Powyższe limity kapitału kredytu mogą być podwyższone o maksymalnie 20% jeśli zakupiona nieruchomość zlokalizowana będzie w jednym z największych miast w Polsce.

Warto podkreślić, że są to wstępne założenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Dokładne warunki programu Mieszkanie na Start poznamy, gdy pojawi się projekt ustawy wprowadzającej nowe rozwiązanie. Aktualnie zgodnie z założeniem ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana, program ma być szeroko konsultowany.

Dziękujemy naszym dotychczasowym klientom za zaufanie jakim nas obdarzyli aktywnie uczestnicząc w poprzednich programach takich jak Bezpieczny Kredyt 2%, Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, Mieszkanie Dla Młodych i Rodzina na Swoim za naszym pośrednictwem zarówno w Siedlcach, jak również w całym kraju.

Zapraszamy po więcej informacji do naszego biura w Siedlcach przy ul. Jana Kilińskiego 28 oraz na naszą stronę internetową novofinance.pl gdzie w zakładce kredyty hipoteczne oraz blog znajdą Państwo wiele ciekawych informacji.

Chcesz udostępnić ten wpis?