Oprocentowanie zmienne czy stałe?

Zadzwoń 794590590

Oprocentowanie zmienne czy stałe?

Oprocentowanie zmienne czy stałe? Jakie wybrać? Czy można refinansować kredy hipoteczny? Czy można przenieść do innego banku? Odpowiada doradca finansowy w Siedlcach.

Podwyżki stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej od października 2021 r. zdecydowała o pierwszej podwyżce stóp procentowych o 0,50%, w listopadzie o kolejne 0,75 pkt. % do poziomu 1,25 %, a w grudniu o kolejne 50 punktów bazowych do poziomu 1,75 %. Od 9 lutego 2022 r. podstawowa stopa procentowa NBP, tzw. stopa referencyjna wynosiła 2,75 %. Obecnie stopa referencyjna to 3,5 %, co oznacza wzrost o 0,75 pkt bazowych od 08.03.2022 r.

Jest to reakcja na rosnącą inflację oraz na spadek wartości polskiej waluty, a także obecny konflikt na Ukrainie, który spowodował zahamowanie eksportu dóbr oraz spadek polskiego PKB.

Wyższe raty

Wzrost stóp procentowych przekłada się na raty kredytu. Jeżeli kwota kredytu wynosiła średnio 300000 zł, możemy się spodziewać już w tym momencie różnicy na racie nawet 700 zł miesięcznie. Trudniej będzie również uzyskać finansowanie na zakup lub budowę domu. Finalnie zdolność kredytowa przeciętnej osoby może spaść nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednocześnie KNF wydała zalecenie, aby przy kalkulacji zdolności kredytowych banki brały pod uwagę podwyżkę stóp procentowych o kolejne 5 %, ponieważ bardziej prawdopodobny jest scenariusz dalszego wzrostu stóp procentowych niż ich spadku. W najbliższych miesiącach spodziewamy się kolejnych podwyżek. Docelową stopę procentową obecnie przewiduje się na poziomie 5 %, czyli rata kredytowa wzrośnie o kolejne 400 zł.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem

W lipcu 2021 r. został wprowadzony przez KNF obowiązek wprowadzenia kredytów o stałym oprocentowaniu do ofert bankowych jako alternatywa kredytu o oprocentowaniu zmiennym. Link z Rekomendacją S.

Decydując się na kredyt ze stałym oprocentowaniem mamy pewność, że wysokość raty nie zmieni się przez określony w umowie czas-najczęściej jest to 5 lat, a nawet 10. Rata kredytu nie będzie się zmieniać nawet podczas podwyżek stóp procentowych. Aktualnie banki proponują swoim klientom zmianę z oprocentowania zmiennego na stałe. Warto jest przed podpisaniem takiego aneksu skontaktować się z doradcą, aby przedstawił bieżące oferty oprocentowania stałego w innych bankach, ponieważ różnice mogą sięgać nawet 1,5% w skali roku. Przy kredycie na 300000 zł może to pomóc zaoszczędzić nawet 4500 zł rocznie.

Możliwość refinansowania kredytu hipotecznego

Jeżeli kredyt aktualnie jest na oprocentowaniu stałym, bank nie daje możliwości przeniesienia kredytu na oprocentowanie zmienne. Po pewnym czasie może okazać się jednak, że oprocentowanie zmienne będzie korzystniejsze. W takiej sytuacji mamy możliwość zrefinansowania całości zobowiązania do innego banku na lepszych warunkach.

Zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się z aktualną ofertą banków oraz zmiany obecnego zobowiązania na bardziej opłacalne. Nasi doradcy zawsze służą wiedzą merytoryczną. Zapraszamy aby omówić temat oprocentowania zmiennego czy stałego do biura w Siedlcach lub do kontaktu telefonicznego klientów z całej Polski.

Chcą Państwo poznać wartości oprocentowania stałego zapraszamy na naszą stronę. Więcej na temat kredytów znajdziecie Państwo w sekcji: kredyty hipoteczne

Chcesz udostępnić ten wpis?