Czy warto czekać na Bezpieczny Kredyt 2%?

Contact Us
bezpieczny kredyt 2%

Czy warto czekać na Bezpieczny Kredyt 2%?

Decyzja o zakupie mieszkania bądź budowie swojego domu nigdy nie była łatwa, zwłaszcza jeśli na ten cel należy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Aktualnie sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana ze względu na wysokie stopy procentowe oraz na planowany na lipiec program Bezpieczny Kredyt 2%. Wiele osób zadaje sobie pytanie, kupować już dziś czy czekać na Kredyt 2%?

Trochę danych

Biuro Informacji Kredytowej podaje że o kredyt hipoteczny w marcu wystąpiło 22,2 tyś kredytobiorców, czyli z jednej strony o 58,4% mniej niż rok temu, z drugiej aż o 67,6% więcej niż w styczniu tego roku. Główny Urząd Statystyczny informuje: „W styczniu 2023 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.” Według ekspertów oznacza to iż nowo rozpoczynane inwestycje powinny być sprzedawane drożej niż dziś. Możliwe że stąd przyspieszenie zakupów przez tę część klientów, którzy dysponują własnymi funduszami i obawiają się zmniejszenia oferty. Inną możliwością są działania KNF odnoście obniżenia buforu stopy procentowej w marcu co przyczyniło się do zwiększenia zdolności kredytowej.

Co wiemy o Bezpiecznym kredycie na 2%

Aktualny projekt ustawy został opisany na naszym blogu w tym miejscu Program Pierwsze Mieszkanie, czyli Bezpieczny Kredyt 2%. Rządzący chcą aby to był prawdziwy hit, jak poprzednie programy typu Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych. Zakładają, że w 2023r. z programu skorzysta około 20 000 kredytobiorców. W kolejnych latach wyliczenia oscylują około 40 000 – 50 000. Należy pamiętać że w samym marcu tego roku o kredyt hipoteczny wystąpiło 22 000 kredytobiorców. Oczywiście wszystkich, a z programu będą mogły skorzystać tylko osoby nabywające pierwszą nieruchomość, ale pokazuje to skalę programu.

Bezpieczny kredyt zgodnie z projektem ustawy będzie dostępny po 1 lipca o ile rząd spełni swoje obietnice. Oczywiście nie od razu pojawi się na bankowych półkach. Banki chcący oferować ten program wcześniej będą musiały podpisać umowę z BGK, dostosować swoje procedury oraz przygotować ofertę. Dla porównania poprzedni program Mieszkanie bez Wkładu Własnego wszedł w życie 26 maja 2022r. a pierwszy ogólnopolski bank rozpoczął przyjmowanie wniosków od 18 lipca 2022r. i był to Santander. PKO BP i Pekao S.A. rozpoczęły przyjmowanie wniosków dopiero we wrześniu.

Czy warto czekać na Bezpieczny Kredyt 2%

Jeśli spełniasz wszystkie warunki programu to masz szansę na niskie oprocentowanie kredytu przez 15 lat. O ile niższe dowiemy się po wprowadzeniu go do ofert bankowych. To banki ostatecznie nadadzą kształt programowi ustalając marże i opłaty oraz w jaki sposób będą wyliczały zdolność kredytową (tu z pomocą powinien przyjść KNF, ale o tym póki co też jeszcze nic nie słychać). Aktualnie program wydaje się bardzo korzystny, natomiast trzeba wziąć pod uwagę możliwość wzrostów cen nieruchomości oraz mniejszy wybór mieszkań pod koniec roku, kiedy będzie rzeczywista możliwość wnioskowania o to rozwiązanie. Dodatkowo liczba osób chętnych do skorzystania z programu może zaskoczyć rządzących i może okazać się że środków na program jest zbyt mało.

Jeśli więc masz na oku mieszkanie, masz zdolność kredytową i uda Ci się je kupić w tej chwili po okazyjnej cenie, możliwe że zaoszczędzone pieniądze będą porównywalne do różnicy w ratach miedzy teraz mniejszym kredytem na niższą wartość nieruchomości a tym uruchomionym w programie na 2% ale w wyższej cenie pod koniec roku.

Są to oczywiście uproszczenia i gdybania. Nie znamy przyszłości, nie wiemy co rząd jeszcze zmieni w programie, jakie będą oprocentowania i czy będziemy mieli zdolność. Niezależnie od tego czy poszukujemy nieruchomości już teraz, czy czekamy na kredyt 2% zapraszamy do naszego biura w Siedlcach, oraz na naszą stronę internetową novofinance.pl. Jako eksperci finansowi od lat pomagamy pozytywnie przejść naszym klientom przez często problematyczny proces kredytowy zarówno w Siedlcach jak i w całym kraju. Bezpłatnie możemy pomóc również Tobie.

źródło obrazu: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

 

Chcesz udostępnić ten wpis?