Program Pierwsze Mieszkanie, czyli Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe

Contact Us
bezpieczny kredyt 2%

Program Pierwsze Mieszkanie, czyli Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe

We wtorek 14 marca rząd przyjął projekt ustawy dotyczący programu Pierwsze Mieszkanie. Ustawa ma wejść w życie już od 1 lipca. Składa się z dwóch części – Bezpieczny Kredyt 2% oraz specjalne Konto Mieszkaniowe. Sejm ma zająć się procedowaniem tego rozwiązania już na najbliższym posiedzeniu 12-14 kwietnia. Choć w toku prac parlamentarnych program może ulec istotnym zmianom, my postaramy się omówić aktualny stan projektu.

Bezpieczny Kredyt 2% – dla kogo?

W programie będą mogły uczestniczyć osoby w wieku do 45 lat, które nigdy nie miały ani nie mają własnego domu, mieszkania ani spółdzielczego prawa do lokalu bądź domu. W przypadku rodziców lub małżeństw wystarczy, że jedna osoba spełnia warunek wieku.  Maksymalna kwota kredytu możliwa w programie to 600 000 PLN dla małżeństw bądź osób posiadających co najmniej 1 dziecko. Dla pozostałych maksymalna kwota to 500 000 PLN. Wkład własny może wynieść do 200 000 PLN. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać chętni na zakup nieruchomości do wartości 800 000 PLN. Dodatkowo, jeżeli przy budowie domu jako wkład własny wniesiemy grunt, to łączna wartość inwestycji może wynieść 1 000 000 PLN. Nie ma również limitów cenowych za m2 nieruchomości.

Bezpieczny kredyt 2% – czy na pewno na 2%?

Program zakłada dopłaty do rat kredytu przez okres 10 lat. Kredyt będzie spłacany w formule malejących rat kapitałowo-odsetkowych ze stałą stopą procentową (zgodnie z aktualną ofertą większości banków aktualizowaną co 5 lat). W okresie stosowania dopłat kredyt będzie oprocentowany na 2% + marża banku oraz prowizje i inne opłaty bankowe, jeśli będą pobierane. Marża banku nie będzie mogła być wyższa od marży w innych udzielanych przez dany Bank kredytach hipotecznych. Zgodnie z przykładami podawanymi na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii przy kwocie kredytu na 350 000 PLN, okresie spłaty 30 lat i oprocentowaniu stałym 8,46% pierwsza rata bez dopłaty wynosiłaby 3439,72, pierwsza rata po dopłacie 1802,31 a rata stała po 10 latach 2019,02. Symulacja zakłada brak zmiany oprocentowania przez cały okres spłaty kredytu.

Bezpieczny Kredyt 2% – limity

Rząd zakłada, że w 2023r. z programu skorzysta około 20 000 kredytobiorców. W kolejnych latach wyliczenia oscylują około 40 000 – 50 000 kredytobiorców. W 2023r. nie będzie limitu beneficjentów programu, choć takowy limit najprawdopodobniej pojawi się od 2024r. Program Bezpieczny kredyt 2% będzie można łączyć z programem Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, czyli Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy.

Konto Mieszkaniowe – jak działa?

Drugim elementem Programu Pierwsze Mieszkanie jest Konto Mieszkaniowe, czyli rachunek oszczędnościowy, na którym będzie można oszczędzać na mieszkanie na preferencyjnych warunkach. Rząd dopłaci nam do oprocentowania rachunku wartość corocznej inflacji bądź średniej zmiany cen wartości 1m2 mieszkania w zależności która wartość będzie większa. Aby uzyskać takie preferencyjne warunki należy regularnie wpłacać od 500PLN do 2000 PLN co miesiąc przez 3 do 10 lat. Istnieje możliwość jednego zawieszenia wpłaty raz w roku. Środki należy wydać na zakup nieruchomości w przeciągu 5 lat od zakończenia oszczędzania. Ponadto oszczędności będą zwolnione z 19% podatku od zysków kapitałowych

Konto mieszkaniowe – kto może skorzystać?

Rachunek będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała żadnego mieszkania ani domu na własność. Dodatkowo z programu będą mogli skorzystać rodzice minimum dwójki dzieci, jeśli posiadają nie większą nieruchomość niż do:

  • 50m2 – z dwójką dzieci,
  • 75 m2 – z trójką dzieci,
  • 90 m2 – z czwórką dzieci,
  • bez limitów – powyżej czwórki dzieci.

Ciekawą alternatywą jest również fakt możliwości otwarcia rachunku tego typu dla dziecka od 13 roku życia. Otwiera to drogę do oszczędzania środków z 500 plus pod przyszły zakup nieruchomości dziecku.

Z pytaniami o program Pierwsze Mieszkanie wraz z Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe zapraszamy do kontaktu oraz naszego biura w Siedlcach. Jako doradcy pomagamy klientom przejść  przez często problematyczny proces kredytu z dopłatami. Przeprowadzaliśmy klientów przez poprzednie programy takie jak Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych nie tylko w Siedlcach, ale również w całym kraju. Będziemy Państwa informować o aktualnościach związanych z programem Bezpieczny kredyt 2%.

 

Chcesz udostępnić ten wpis?