Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy, czyli Mieszkanie bez wkładu własnego – zmiany, zmiany, zmiany…

Contact Us
mieszkanie bez wkładu własnego

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy, czyli Mieszkanie bez wkładu własnego – zmiany, zmiany, zmiany…

W związku z kilkoma zmianami w programie Mieszkanie bez wkładu Własnego, wraz ze zmianą nazwy na Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy oraz planowanym wprowadzeniu nowych programów rządowych Pierwsze Mieszkanie – Bezpieczny Kredyt 2% postanowiliśmy omówić dla Państwa aktualna ofertę Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego, aby łatwiej było się odnaleźć w aktualnym szumie medialnym dotyczącym programów rządowych.

Dla kogo?

Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, czyli Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy jest programem skierowanym do klientów posiadających zdolność kredytową, lecz nieposiadających oszczędności wymaganych przez Bank do zakupu nieruchomości. Dokładnie program opisywaliśmy w poprzednich wpisach Mieszkanie Bez Wkładu Własnego oraz Dom Bez Wkładu Własnego.

Co się zmieniło?

Aktualnie z programu mogą skorzystać osoby nie dysponujące wkładem własnym lub z wkładem własnym nie wyższym niż 200 000 PLN oraz nie przekraczającym 20% całkowitej kwoty wydatków przy zmiennej stopie procentowej oraz 30% całkowitej kwoty wydatków na który jest udzielany, przy stopie stałej na minimum 5 lat. Dodatkowo dla osób budujących dom nie ma ograniczeń dotyczących wysokości wkładu własnego w przypadku, gdy wkładem własnym jest wyłącznie działka, na której będzie przeprowadzona budowa, z 1 haczykiem – łączna wartość kredytu i nieruchomości nie może przekroczyć 1 000 000 PLN.

Limity Cenowe

Zmianie od 1 marca uległy również limity cenowe w programie. Podniesiono współczynnik służący do wyliczania maksymalnej ceny metra kwadratowego z 1,3 na 1,4 w przypadku rynku pierwotnego oraz z 1,2 na 1,3 w przypadku rynku wtórnego. Dla przykładu aktualne maksymalne stawki w Siedlcach kwalifikujące do programu to 7453,91 dla rynku pierwotnego oraz 6921,49 dla rynku wtórnego. Dla porównania przy starcie programu było to odpowiednio 6169,85 oraz 5695,25.

Działka jako wkład własny – czy warto skorzystać z programu?

Zakładając, że mamy działkę o wartości 200 000 PLN na której planujemy budowę domu za 800 000 PLN możemy wziąć dowolny kredyt hipoteczny w większości banków bez programów rządowych. Czy warto jednak zastanowić się nad Rodzinnym Kredytem Mieszkaniowym? Jeśli planujemy powiększyć naszą rodzinę, to możliwe że tak. Zgodnie z programem w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego o drugie, trzecie lub każde kolejne dziecko możemy uzyskać z BGK środki na spłatę części rodzinnego kredytu mieszkaniowego w wysokości 20 000 PLN przy drugim dziecku, bądź 60 000 PLN w przypadku powiększenia rodziny o trzecie i kolejne dziecko.

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy a Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% to nowe rozwiązanie, które ma wejść w życie od 1 lipca 2023r. i zakłada dopłaty do kredytu przez okres 10 lat. Dokładnie opisaliśmy aktualny stan projektu ustawy na blogu Program Pierwsze Mieszkanie, czyli Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe. Rodzinny kredyt mieszkaniowy będzie można łączyć z Bezpiecznym Kredytem 2%. Dzięki temu kredytobiorca bez wkładu własnego będzie mógł uzyskać kredyt, który dodatkowo będzie dotowany przez 10 lat przez rząd.

Jako eksperci finansowi od lat pomagamy przejść naszym klientom przez często problematyczny proces kredytów z programami rządowymi. Aktywnie uczestniczyliśmy w udzielaniu kredytowania dla klientów w takich programach jak Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, Mieszkanie Dla Młodych i Rodzina na Swoim zarówno w Siedlcach, jak również w całym kraju. Po więcej informacji zapraszamy do naszego biura w Siedlcach oraz na naszą stronę internetową novofinance.pl gdzie w zakładce kredyty hipoteczne oraz blog znajdą Państwo wiele ciekawych informacji.

Chcesz udostępnić ten wpis?